Wpadłem ostatnio na pewien pomysł – mianowicie często odchodzę od komputera a chciałbym, żeby moje dane zawsze były bezpieczne. Postanowiłem więc jakoś rozwiązać ten problem i stworzyłem szybko malutki skrypcik w Pythonie który sprawdza czy moja komórka jest w zasięgu działania bluetootha w komputerze.
Jedyne co trzeba zrobić to zainstalować lightblue. Program co kilka sekund sprawdza czy istnieje urządzenie o podanym MAC adresie, w przypadku jego braku włącza wygaszacz ekranu.
Zamiast XX:XX:XX:XX:XX:XX wpisujemy MAC naszej komórki.
import os, lightblue, time screen_command = 'gnome-screensaver-command -a -l' #dla ubuntu #odkomentuj dla MAC OS X screen_command = '/System/Library/Frameworks/ScreenSaver.framework/Resources/ScreenSaverEngine.app/Contents/MacOS/ScreenSaverEngine' lock = 0 while 1==1: try: lightblue.finddevicename('XX:XX:XX:XX:XX:XX', usecache=False) except: if lock == 0: os.system(screen_command) lock = 1 else: lock = 0 time.sleep(2)
Jeśli chodzi o paranoiczny strach to…
Mac’a można łatwo skopiować i wygaszacz się nie włączy 😉
@loqeek: wszystko można złamać 🙂 Chodziło mi tutaj raczej o chwilowe zabezpieczenie, np. jak idziemy do wc 😛
Dla KDE jest kbluelock, robi dokładnie to samo 🙂
hm 🙂 podobne rozwiazanie uzywalem ale zaczelo mnie irytowac samowolne rozlaczanie sie z komora skutkujace chwilowym wygaszeniem ekranu w czasie pracy
@wiqert: testowałem dzisiaj cały dzień i nie miałem żadnego samowolnego rozłączania się z komórką 🙂 No ale może to od czegoś zależy 😉
A słyszałeś o BlueProximity? (http://blueproximity.sourceforge.net)
>chciałbym, żeby moje dane zawsze były bezpieczne
Biorąc pod uwagę, jak łatwo każdy może sprawdzić MAC Twojej komórki, włamywacz ma sporo czasu na … zaraz, chodzisz z komórką to wc?
Wyjatki to chyba najgorszy sposob na sterowanie programem 🙂 Nie da sie tego zrobic lepiej?
SirMike: To Python. Tak są napisane nawet tutoriale 😛
@remiq: nigdy się nie rozstaję z moją komórką ]:->
@SirMike: w Pythonie ciężko to zrobić inaczej 😉
Polecam libpam-blue http://pam.0xdef.net/
A ja uważam że autor wpisu wpadł na dosyć ciekawy pomysł użycia bluetooth.. 😉
@grigorij: dzięki 🙂